XML nedir??

Yazar: Emre Çamalan
Kategori: XML WEB Servisleri
Eklenme Tarihi: 2.10.2007 19:51:39XML hakkında sıfırdan başlıyoruz pro.ya kadar çıkıcaz inşallah bu dökümanlarla ... ilk dökümanımızla başlıyalım

XML NEDİR?

Bu konu aslında ufak görülüp detaylı bi konu oldugu için ve fazlada doküman bulunamadıgını düşündügüm için ben sıfırdan alıp bu konuyu üyelerimize bölüm bölüm tüm detaylarıyla anlatmak istedim.Başlıyoruz…

XML Nedir? Niye kullanırız?

Web Browser ve Web Server’lar arasında http tabanlı geçiş ve standart bir veri formatı için XML kullanılabilir tabi tek seçenekte bu degildir.Xml eski ile yeni iletişim modelleri arasındaki güçlügü kaldırarak iletişimde performans saglar. Yani bilinirki serverlar farklı browserlar için farklı veri üretmek zorunda bırakılırlar bazı zamanlarda ve bu yavaşlamaya neden olur işte XML de böyle bir sorun bulunmamaktadır ve Tüm Browserlar için aynı XML üretilir.

XML bünyesindeki veriyi biçimlendirmek için XSL ve CSS gibi çeşitli biçimlendiriciler kullanılır ve bunlar servera gelmeden dönüşüm saglayarak serverın üzerine düşen yükü azaltırlar.

XML Doküman NASIL oluşturulur?

XML dökümanların temel içerigi TAG lar ve TEXT lerdir. Genel olarak Tag dedigimiz şeyler veri elementlerini tanımlarken bu tanımlama içindeki verileri de text ler ile tanımlarız.

Ör/ <ad> Emre Çamalan </ad>

Sizinde tahmin ettiginiz gibi <ad> başlangıç tagı </ad> bitiş tagını gösterir. Az önce verdigim tanıma göre Emre Çamalan bi elementtir ve textler ile tanımlanmıştır. Önemli bir nokta varki oda büyük küçük harf duyarlılıgıdır.yani başlangıç tagımız <ad> bitiş tagımız </AD> olursa olmaz.

Örnegimiz genişletmek istiyorum:

Ör/ <?xml version “1.0”?>

<yazılımgunlugu>

<editor ID “1”>

<ad>Emre </ad>

<soyad> Çamalan</soyad>

</editor>

<!—yorum ekleyebilirsiniz bu kısıma- ->

</yazılımgunlugu>

Sayın yazarım iyi hoşda bu XML e sıfırdan başlayıp nereye bu kodları yazacagımızı neden söylemiyorsunuz diyenlere J arkadaşlar Notepad vazgeçimezimizdir, bunun yanı sıra rahatına düşkün olanlara visual studio.NET kullanabilirler yeterkli kaydederken mesela notepad de kullandıkları isim yazarlar.xml yada doküman.xml boyunda olsun sonuna .xml ekleyin yeter.

İlk dökümanımızın sonuna gelirken ilk başlarda bahsettigim xml biçimlendirme olaylarına girmeye başlıycaz. Ne vardı biçimlendirmek için kullandıgımız CSS ve XSL.

CSS cascading style sheets XSL Extensible style language

Dökümanlarımı takip ederek sırasıyla XML hakkında geniş bilgiye sahip olacaksınız arkadaşlar…..


Emre Çamalan

1986 Ankara Dogumluyum. Bilgisayar maceramın en büyük kısmını Kodlama ile geçirdim sanırım. Visual Basic6.0 ile başlıyan maceramı html Asp ASP.NET takip etti. Şu anda Atılım üniversitesi Bilgisayar Mühendisliginde ögrenciligimi sürdürürken sizlerede Faydalı olmak için elimden geleni yapmaya çalışacagımdan emin olabilirsiniz. Tüm Coderlara Kolay gelsin klavyelerine kuvvet :)
Bu makaleye ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuz