Web.config ile Access Veritabanına Bağlanma

Yazar: Erkan GÜZELKÜÇÜK
Kategori: ASP.NET
Eklenme Tarihi: 15.1.2010 10:17:49Merhabalar, Bu makalemde Web. config ile Access Veritabanına bağlanma konusuna değineceğim. Bir proje için kollarınızı sıvadığınızda ilk aklınıza gelen şey veritabanıdır. Verileri hangi veritabanında, hangi yöntemle saklayacağım ve nasıl bağlanacağım? Bugün nasıl bağlanacağım sorusuna biraz değinelim.

Merhabalar, Bu makalemde Web. config ile Access Veritabanına bağlanma konusuna değineceğim. Bir proje için kollarınızı sıvadığınızda ilk aklınıza gelen şey veritabanıdır. Verileri hangi veritabanında, hangi yöntemle saklayacağım ve nasıl bağlanacağım? Bugün nasıl bağlanacağım sorusuna biraz değinelim.

Veritabanına bağlanmanın birçok yolu vardır. Bunlardan birisi de Web. config ile bağlanma. Gelişmiş bir proje üzerinde çalıştığınızda veritabanı yolunun değişme ihtimalini göz önünde bulundurursak ve projenizde 20 den çok sayfa olduğunu düşünürsek her sayfada teker teker bu yolu düzenlemeniz gerekecek. Buna çözüm olarak Web. config ile bağlantı en mantıklı yol olarak görünüyor. Bir örnekle bunu nasıl yapacağımızı görelim.

Projemizde yer alan Web. Config dosyasını açalım, ardından kodlarımızı yazmaya başlayalım.
Kodlarımızı aşağıdaki taglar arasına yazıyoruz.

Web.config

İlk olarak bir connectionstring etiketi oluşturuyoruz. Bu etiket içerisinde Provider ve Sistem Kütüphanemizi belirteceğiz. Kodumuz aşağıdaki gibi;

Web.config - ConnectionString

Provider içerisinde bazı değişiklikler var |DataDirectory|\sev.mdb  veritabanımızın App_Data içerisinde yer aldığını belirtmektedir.

Bağlantımızın Web.Config kısmını hallettik. Sıra geldi default.aspx.cs dosyamıza

Default.aspx.cs - Sistem Kütüphanesi

Kütüphanemize, yukarıdaki sınıfları eklemeyi unutmayınız.

Bir değişken oluşturarak Web.config içerisindeki bağlantımızı ona aktaralım.

Default.aspx.cs - Degişken

Ado.Net 2.0 ile gelen Configuration Management’ın iki ayrı sınıfı vardır. Bunlardan birisi ConfigurationManager diğeri ise WebconfigurationManager.

- ConfigurationManager : Sadece Web değil diğer Platformları da göz önüne alır.

– WebconfigurationManager : Sadece Web tabanlı uygulamalar için tasarlanmış üyeler içerir.

Biz WebconfigurationManager sınıfını kullanarak Web.config içerisinden bağlantımızı çekeceğiz.
Connectionstring’imize Web.Config içerisinde vermiş olduğumuz name’i kullanıyoruz.

Bu şekilde baglanti değişkenimize Web.config dosyasındaki bağlantımızı aktarmış olduk. Şimdi bu değişkenimiz ile istediğimiz işlemi yapabiliriz.

İlk olarak veritabanındaki tablomuza bağlanabilmek için bir OleDbDataAdapter nesnesi tanımlayalım ve Dataset kullanarak verilerimizi Gridview’e aktaralım.

Default.aspx.cs

Projemizi Build edelim ve bir hata yoksa çalıştıralım.

Build Solution

Bir hata yok projemizi çalıştırabiliriz.
Ekran Görüntüsü

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere .Net ile kalın :)


Erkan GÜZELKÜÇÜK
Web Yazılım Geliştirmeni
erkanguzelkucuk(at)hotmail.com
Twitter : erkanguzelkucuk


Erkan GÜZELKÜÇÜK

Erkan GÜZELKÜÇÜK, 2007-2009 Yılları arasındaINETA MEA Grup Liderliği yapmıştır şuan da INETA MEA / DeveloperMania.NetTeknik Lider & Editör görevini üstlenmektedir. Ayrıca Yazgelistir.com ve Yazilimgunlugu.com sitelerinde Yazar, Kariyervideo.com sitesinde ise Eğitmen olarak görev yapmaktadır.


Turgay TURHAN - 29.7.2010
Merhaba; App_Data klasöründe mdf dosyalarımızı tutarsak. MSSQL.in kurulu olmadığı bir serverda çalıştırabilirmiyiz. Ben bir uygulama için kendi pc.mde bunu yaptım. Bağlantı kurabiliyorum. Fakat SQL servisini durdurduğumda çalışmıyor.

Mustafa Mutlu - 22.1.2010
Cok Sagde ve Guzel anlatim Tesekurler

Yorumunuz