VB.NET ~"Hello World"

Yazar: Gürcan Serbest
Kategori: C#.NET & VB.NET
Eklenme Tarihi: 19.5.2007 06:14:18Yayinlayacagim bu makalemde Visual Bacis.NET ile küçük bir uygulama yazarak yani yazılımcılarin %99’unun meslege ilk baslarken yazdigi program olan “Hello World” ile basliyoruz. Fakat ben biraz sinirlarin disina çikarak programa dünya’ya merhaba dedirtmek yerine sizlere merha

Merhaba arkadaşlar

Yayinlayacagim bu makalemde Visual Bacis.NET ile küçük bir uygulama yazarak yani yazilimcilarin %99’unun meslege ilk baslarken yazdigi program olan “Hello World” ile basliyoruz. Fakat ben biraz sinirlarin disina çikarak programa dünya’ya merhaba dedirtmek yerine sizlere merhaba dedirtmek istiyorum.

Ilk olarak Baslat – Tüm Programlar – Microsoft Visual Studio 2005 – Microsoft Visual Studio 2005’e tiklayarak Visual Studio.NET 2005’i çalistiriyoruz. Karsimiza asagidaki gibi bir pencere gelecek.

Bu pencere Recent Projects (Son Projeler) bölümünde Create Project (Proje Yarat) sekmesine tikliyoruz. Karsimiza New Project (Yeni Proje) penceresi gelecektir.

Yeni projeler penceresinden sirasi ile

· Visual Basic sekmesine gelip yandaki + tusuna tikliyoruz.

· Açilacak olan Listeden Windows Sekmesini seçiyoruz

· Yan tarafta görüntülenen Templates menüsünden Windows Application’i seçiyoruz.

· OK butonuna basip işlemimizi tamamliyoruz.


Ilk defa program yazacak arkadaşlara hayirli olsun diyorum. Artik uygulamamizi gelistirmeye baslayabiliriz.

Karsimiza gelmis olan Form1 ekranina

Visual Studio 2005’te Sag yan’da bulunan ToolBox menüsünden Form1 adli formumuz üzerine 1 Adet Button ve 1 adet TextBox ekliyelim.

Form’umuz buna benzer bir sekilde olmasi gerekiyor. Simdi gelelim kodlamamiza Button1’in üzerine çift tiklayarak Form1.vb ye geçerek

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

End Sub

Satirlari arasina

Mgsbox ("Merhaba" + " " + TextBox1.Text) yazalim.

Bu kod ekrana Merhaba ve yanina TextBox1.Text içindeki girdigimiz girdiyi yazacaktir.

Simdi geldik programimizin görsel güzelligine

Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load

End Sub

Satirlari arasina asagidaki kodlari yazarak Form1 ismini ve Button1 text özelliklerini degistirelim.

Form1.text = “Bana merhaba de"
Button1.Text = "Merhaba De"


Ve geldik sonra sira geldi programimizi çalistirmaya

Visual Studio Uygulama gelistirme ekraninin en üstünde bulunan Start Debugging (Çalistir) tusuna tiklayarak programimizi çalistiralim.

Karsimiza uygulama penceremiz çikacaktir. Simdi yapmaniz gereken sey. Textbox1’e herhangi bir isim yazip Merhaba De Butonuna basarak programimizi çalistirarak. Çalisan programimiza bakip kendimizle gurur duyup kendimize ödüllendirmektir.

Tebrikler arkadaşlar ilk programinizi yazdiniz.

Gürcan SERBEST


Gürcan Serbest

17.10.1985 tarihinde Eskişehir ilinde doğan Gürcan SERBEST. Bilgisayar'la 1992 yılında Commodore 64 ile tanıştı. Profesyonel yazılımcılık yaşamına okumuş olduğu Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar/Yazılım bölümünde başlamıştır. Bir dönem Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Klubü Başkan Yardımcılığında bulundu ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgisayar Destekli Eğitim Biriminde ASP.NET alanında E-Learning konusunda Uygulama Geliştirici olarak görev yapmıştır. 2006 yılında Almanya Hamburg kentindeki Probis Media Solutions?ta LDV kapsamında "Yazılım Mühendisliği alanında güncel uygulamalar" alanında yurtdışı stajını gerçekleştiren Gürcan SERBEST. Porsuk Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı bölümünde eğitim eğitim almış ve halen Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümünde eğitimini sürdürmektedir. Bir çok ulusal ve uluslararası projede çeşitli pozisyonlarda görev alan Gürcan SERBEST başlıca MSAKADEMIK Üniversiteler Arası .NET Proje Yarışması , BTHab
Bu makaleye ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuz