Memik YANIK


memikyanik@hotmail.com

Buradaki arkadaşlara göre yaşlı sayılırım; ilk masaüstü bilgisayarım 3000$'a aldığım 386sx-16 işlemciliydi. 1 MB belleği ve 40 MB diski vardı. Sonra 12 Mhz hızında 286 işlemcili Laptop bilgisayar edindim. Ağırlığı 7-8 kilo kadardı. İlk kitabım Clipper 5.2'yi bu bilgisayarda yazdım. Bu kitap 1994 yılında yayınlandı. İlk makelem 1992 yılında Bilgisayar Pazarı dergisinde yayınlandı. Devamında Pc World dergisinde 1 yıl kadar her ay yazılar yazdım. Sizinle asıl paylaşmak istediğim konu şudur: Değişken adı benzerliğinden dolayı, başka bir deyişle kitaplarımda verdiğim kısacak örneklerde sayi, i, j, dosya gibi değişkenlere yer verdiğim için yargılanmaya devam ediyorum.

Makaleler

WindowsFormsApplicationBase Sınıfı

Bu makalede kısaca sözü edilen Microsoft.VisualBasic.ApplicationServices’deki WindowsFormsApplicationBase sınıfından yararlanarak C# uygulamasının başlangıç ve açılış formuyla ilgili bazı işlemleri kolayca yapmak mümkündür. Bu sınıf daha çok Visual Basic programcıları tarafından kullanılan bir sınıftır.

Programcılık Dersleri(C#) : 7

Bu makalede C# uygulamaları dahilinde veritabanları üzerinde işlem yapılırken ilk öğrenilmesi gerektiğine inandığım konulara giriş yapılmaktadır.

Zirveye Çıkaran Programcılık Teknikleri 2

Zirveye Çıkaran Programcılık Teknikleri adı altında bir araya getirdiğim makalelerin ikincisinde 2 programcılık tekniğinden söz etmekteyim. Bir önceki makalede olduğu gibi söz konusu programcılık tekniklerini önce Zirveye Çıkmak İsteyenler, ardından Çukura İnmek İsteyenler için ayrıca kaleme aldım.

Zirveye Çıkaran Programcılık Teknikleri 1

Bu makalede işinize yarayacağını sandığım birkaç programcılık tekniklerinden söz edeceğim. Çok yararlı olduğuna inandığım bu tekniklere fırsat buldukça yenilerini ekleyeceğim.

Programcılık Dersleri(C#) : 6

Bu derste ise Express Edition ile Windows Forms hazırlayacağız. Bu derste yazılanlar itibarı ile Express Edition kullanmak ile Visual Studio kullanmak arasında pek bir fark yoktur. Başka bir deyişle bilgisayarlarına Visual Studio kurmuş olanlar bu derste yazılanları zorluk çekmeden uygulayabilirler.