Mehmet KURT


mehmet.kurt@verimask.com

Mehmet KURT 10.07.1983 tarihinde İstanbulun Fatih İlçesinde dünyaya gelmiştir.1998 ? 2000 yılları arasında Delphi ile yazılım geliştirirken kendisine bu dilin yetmediğini düşünerek farklı arayışlar içerisinde VB ile tanışmış fakat bu dildeistediği bulamamıştır. İsteklerini 2001 yılında Web ortamına ASP ile taşımaya karar vermiş olup yine aynı dönemde .NET teknolojileriyle tanışmıştır.Yazılım dilleri ile uzun yıllar mücadele edip en sonunda .NET Teknolojilerinde AJAX mantığı ile istediği görselliği, aktifliği ve güvenirliği yakalamıştır. Sektörel Windows uygulamalarını web platformuna taşıma adına büyük projelerde yer almıştır. 2007 yılında VeriMask adında bir şirket kurdu. Halen bu şirkette yönetici olarak çalışmakta.

Makaleler

Hesaplanmış Sütunlar

Bu makalemizde Microsoft SQL SERVER 2000 den beri kullanılan hesaplanmış sütunları öğreneceğiz. İşimizi olabildiğince kolaylaştıran bu özelliği hepiniz çok beğenecek ve mutlaka kullanacaksınız. Yazılım aşamasında bizi bir takım hesaplamalardan kurtardığını gördükten sonra kesinlikle kullanacağınıza eminim.

Linq ile Alıştırmalar - I

Bu yazı dizimizde Linq ile çeşitli sorgular çalıştıracak ve Linq'un nimetlerini göz önüne sereceğiz. Linq nedir ? gibi sorulara yer vermeyeceğiz çünkü daha önce diğer arkadaşlarım çeşitli açıklama ve yorumlarla bu sorulara detaylı olarak yanıt verdiler. Bilmeyenler için aşağıdaki linkleri incelemeleri rica olunur.

AJAX Toolkit PageMethods Kullanımı

Makalemizin konusu her zamanki gibi Microsoft AJAX (ATLAS). Makalemiz orta seviye kullanıcılar için düzenlenmiş ve Proje açma kapatma çalıştırma gibi kısımlar atlanmıştır. Ayrıca JavaScript bildiğinizde varsayılmaktadır. Klasik Ajax ile çeşitli taklalar atarak yaptığımız XMLHTTPRequest nesnemizi sıkça kullandığımız ve güvenlikten ödün verdiğimiz işlemlere değiniyor olacağız. Nedir bu işlemler ?. Tabii ki INSERT,UPDATE ve DELETE işlemleri. Projelerimizde sıkça kullandığımız ve başımızın belası olan bir o kadarda güzel olan AJAX canımızı bu kısımda biraz sıkıyordu. Fakat Microsoft alın size ATLAS dedi ve hayatımıza renk kattı. Bu kısımdan Sonra ATLAS'a AJAX olarak hitap edeceğiz ve Klasik AJAX içinde aynen Klasik Ajax diyeceğiz. AJAX ile gelen en güzel özelliklerden birisi PageMethod lardır. PageMethodlar Server tarafında çalıştırdığımız kodlara Javascript ile erişmemizi sağlıyor. Yani Javascript ile Server-Side(Server Taraflı) kodlarımızı istemci(client) tarafında çalıştırabiliyoruz. Bu makalede sadece Insert kısmını inceleyeceğiz. Diğer makalelerimizde kendi yazmış olduğumuz özel nesne tipleri ile çalışıyor olacağız. Bu durumda select ve update kısımlarını es geçiyorum. Çünkü insert ile aynı mantığa sahip olduklarını düşünerek ve sizlerin hayal gücünüzü zorlamanıza da yardımcı oluyorum.