Gökhan BAĞCI


gokhan.bagci@gmail.com

2003 yilindan itibaren .Net teknolojilerini takip etmektedir. Freelance olarak bir çok sahis ve firma için proje gelistirmistir.

Makaleler

bit.ly API ile URL Kısaltma

Bu makalemizde gün geçtikçe daha yoğun bir şekilde kullandığımız Sosyal Medya'nın bir parçası olan URL Shortener konusundan söz edeceğiz. Bu servisler daha çok karakter kısıtlaması olan sitelerde kullanılıyor. (Twitter, Facebook vs..)

ASP.Net ile PDF Dosya Oluşturmak

Bu makalemizde ASP.Net ile PDF dosya oluşturmadan söz edeceğiz. PDF dosyasının oluşturulması ve düzenlenmesi için açık kaynak kodlu iTextSharp sınıfını kullanacağız.

ASP.Net ile Facebook Login

Gün geçtikçe üye sayısı artan facebook.com üye alt yapısını kullanarak, kendi geliştirdiğimiz web sitelerine “Login with Facebook” denilen ek üyelik sistemini entegre edilmesinden söz edeceğim.

Microsoft Chart Control

Bu makalemde sizlere .Net Framework 3.5 ile çalışan ?Microsoft Chart Control? ?den söz edeceğim. Pie, area, range, point, circular, accumulation, data distribution, ajax interactive, doughnut gibi görünümlere sahip, üstelik piyasadaki chart controllerine nazaran oldukça performanslı ve tamamen ücretsiz bir component. Ayrıca hem ASP.Net platformunda hem de Windows Application uygulamalarında kullanabiliyoruz.

Web Sayfalarında Lisanslama

Bu makalemde sizlere Web Sitelerinde lisanslama kullanımı ile ilgili bilgiler vereceğim. Kısaca lisanslamadan söz edecek olursak, genelde yaptığımız programlar ya da web siteleri freeware(ücretsiz) değilse tek kullanıcı hakkına sahiptir. Yani bir program satın aldığımızda sadece bir pc?de o lisansı kullanabiliriz. Web siteleri için düşündüğümüzde yaptığımız paket web sitelerini domain bazında lisanslama işlemi için kullanabiliriz.

Web Sayfalarında Search Provider Kullanmak

Bu makalemizde sizlere Search Provider ?dan söz edeceğim. Search Provider browserlar üzerinden web sitelerinde arama yapabilmemizi sağlayan bir sistem. İnternet Explorer 7, Firefox 2 gibi yaygın browserlar destekliyor. Makalemizde öncelikle provider dosyalarını oluşturmayı daha sonra sayfalarımızda etkin şekilde nasıl kullanacağımızı göreceğiz.

ASP.Net ile Sayfa Navigasyon Sistemi

Bu makalemizde site içi navigasyon sisteminden söz edeceğiz. Navigasyondan kastımız kullanıcının sayfaları gezinirken hangi sayfada olduğunu path şeklinde göstererek hiyerarşik bir biçimde sayfaların adreslerini görebilmesini ve gezinebilmesini sağlayacağız.

ASP.Net ile Dinamik vCalendar Dosyası Oluşturma

Bu makalemizde ASP.Net ile Dinamik vCalendar dosyalarının nasıl oluşturulduğuna değineceğiz. Oluşturduğumuz dosyaları Outlook içinde randevu dosyası olarak kullanabileceğiz. Böylelikle yapacağımız sitelerde kullanıcılara hatırlatma işlemlerinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Ör. Bir etkinlik sisteminde, etkinlikleri tek tek kullanıcıların elle oluşturması yerine sistemin otomatik oluşturması kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacaktır.

Toplu Mail Gönderimi ve Okundu Bilgisini Almak

Bu makalemizde gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duyulan daha çok kullanılan bir konuya değineceğiz. ?Toplu Mail Gönderimi? Birden fazla kişiye aynı mesajı göndermek için bir sistem yazacağız. Ama asıl amacımız gönderdiğimiz maillerin kaç tanesinin okunduğuna erişebilmek olacak.

ASP.Net ile Online Test

Bu makalemizde Online Test Sistemi konusuna değineceğiz. Kısaca Test, bir ölçme aracıdır. Bizde yapacağımız sistemle Online Sınav, Test, Anket gibi işlemleri yapabileceğiz. Bilgilerimizi dinamik olarak veritabanımızdan alacağız.