F# ve Fonksiyonel Programlamaya Giriş

Yazar: Gürcan Serbest
Kategori: .NET Framework
Eklenme Tarihi: 19.9.2008 11:54:50Bu makalemizde Microsoft'un fonksiyonel programlama çözümü F# ve Fonksiyonel Programlama çözümlerini inceliyor olacağız.

Bir çoğunuz sanıyorum ki klavyede C ve F harflerinin yakınlığından dolayı yanlışlık C# yerine F# yazdığımı düşüneceksiniz fakat Maalesef yanılıyorsunuz. F# Microsoftun fonksiyonel programlama tarafında hizmetimize sunduğu tamamen ayrı bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

F# ve Fonksiyonel Programlama Nedir?

Fonksiyonel programlama bir uygulamanın yalnızca fonksiyonları kullanarak oluşturmasını öngörür ve sadece fonksiyonların kullanılması ile gerçekleşen uygulama geliştirme çabasını fonksiyonel programlama olarak adlandırıyoruz.

Fonksiyonel Programlamada ;

  • Atama deyimleri bulunmaz.
  • Değişken değerleri bir kere atanır ve bir daha değişmez.
  • Hiç bir yan etkisi yoktur. Bir fonksiyonu çağırmak kendi sonucunu döndürmekten başka bir değer içermez

Yukarı dada sizlere belirttiğim özellikleri Fonksiyonel Programlamanın temel kuralları olarak nitelendirebiliriz. Fonksiyonel programlamanın en iyi örnekleri arasında sizlere MATLAB' ı gösterebilirim. Fonksiyonel programlamanın artılarından bahsedecek olursam.

  • Yukarıda da bahsettiğim gibi bir fonksiyonu çağırmanın kendi sonucunu döndürmekten başka bir sonucu olmadığından birçok bug'ın oluşmasını baştan engellenmesini sağlamakta.
  • Değişkenlerin bir kere'ye mahsus tanımlanması önceden tanımlanmış değerlerin yan etki tarafından değiştirilememesini ve fonksiyonun istenen zamanda çalıştırabilmesini sağlamaktadır.

Peki F# dedikleri ne ola ki?

F# .NetFramework alt yapısında diğer VB.NET, J#, C# gibi diğer dillerle entegre çalışabilecek şekilde geliştirilmiş ve geliştirilmekte olan Microsoft'un bir fonksiyonel programlama çözümüdür. F#'in diğer dillerle entegre çalışabilmesi ve diğer dillerden çağırılabilmesi F#'ın bir çok Microsoft servisine .net apilerine erişebilmesine imkan sağlamaktadır. Ayrıca tam tersi olarak F#'ta gelen ve geliştirilen kütüphaneler diğer. Net dilleri tarafında çağırılıp kullanılabilmektedir. Buda F#'ı diğer fonksiyonel programlama dillerinin önüne geçirmektedir.

F# Kurulumu ;

Birçoğunuzun bu nedir diyerek bu makaleye devam etmediğinizi tahmin ediyorum. Çünkü bir çok insan fonksiyonel programlamayı kusurlu hatalı uzak durulması gereken bir dil olarak görürken kendilerine katacağı yukarı dada belirttiğim önemli avantajları göz ardı ediyorlar. Sıradan programlama anlayışına farklı ve neredeyse zıt diyebileceğim bir programlama mantığı olan fonksiyonel programlamayı sizlere uygulamalar geliştirerek daha kolay anlatabileceğimi ve sevdireceğimi düşünüyorum.

Sizlere öncelikle Microsoft F# çözümünün nasıl kurulması, çalıştırılması ve platform üzerinde nasıl uygulama geliştirilmesini gerektiğini anlatacak ve daha daha sonra f# ortamında uygulama geliştirme, çözüm üretme diğer dillerle ilişkilendirme ve internet ortamında f# applicationlarını kullanma yönündeki makalelerimi F# makale dizimde sizlerle paylaşıyor olacağım. Tahmin ediyorum ki 30'a yakın bir makale olacaktır.

Öncelikle sizleri F# ve Fonksiyonel programlamaya başlamaya karar verdiğiniz için kutluyor ve sıkılmadan sürekli kendinizi geliştirerek yolunuza devam etmenizi talep ediyorum. Maalesef F# konusunda Türkçe kaynak bulunmaması makalelerin bir elin 10 parmağını doldurmaması sebebiyle çok zorluk çekeceğinizi öncelikle belirtmek istiyorum. Bu konuda F#'la yola devam etmek isteyen arkadaşların İngilizce kaynaklardan yararlanabileceğine inanıyorum. Ayrıca bende bildiklerimi sizlerle paylaşıyor bilmediklerimi öğrendikçe sizlere aktarıyor olacağım.

F#'ın kurulumuna geçecek olursak öncelikle gereksinimlerinden bahsetmek gerekiyor. F#'ı local makinemizde çalıştırabilmemiz için en az. NET Framework 2,0 ve üst sürümlerin local makinemizde kurulu olması gerektiğini belirtmek istiyorum. Maalesef birçok arkadaş. NET Framework'ü kurmadan F# uygulamasını kurup çalıştırmaya çalıştığından dolayı sorunlar yaşayabiliyorlar. NET Framework 3.5 sürümüne buradan ulaşarak indirebilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

İlk defa programlamayla ilgilenecek ve. NET Framework'ün ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmayan arkadaşlar için.

.NET Framework'ü "Microsoft tarafından geliştirilen, açık İnternet protokolleri ve standartları üzerine kurulmuş komple bir "uygulama" geliştirme platformudur. Olarak özetleyebilirim. Peki F#'a nereden erişeceğiz sorularınızı duyar gibiyim. F# uygulamasına şuradaki adresten ulaşarak bilgisayarımıza indirebiliriz.

Kurulum :

F# uygulamanızı installer modunda indirdiğinizi tahmin ederek. İnstaller üzerinde görüntülü olarak anlatmama başlıyorum.

F# Compiler?i setup?a çift tıkladığımızda Next tuşuna basarak.
Karşımıza çıkacak olan ekranda Kullanım Sözleşmesini kabul etmemiz gerekiyor.Kullanım sözleşmesini kabul ettikten sonra programın kurulacağı lokasyonu seçmemizi sağlayacak ekranla karşılaşıyoruz. Ben değiştirmeden Next demenizi tavsiye ediyorum.Next ile ilerledikten sonra F#?ın Install butonuna bastığımızda kurulmaya başlayacağını Back butonuna bastığımızda kurulum ayarlarını değiştirmek için bir önceki ekrana döneceğini installer?ı durdurmak için Cancel butonunu kullanmamızı gerektiğini belirten ilgili ekranda Install butonuna basarak kurulumumuza başlıyoruz.Ve Arkasından programımızın kurulumu Finish diyerek tamamlıyoruz.Umut ediyorum ki bu makalemde sizlerle F#?a bakış üzerine güzel bir paylaşım gerçekleştirmiş olduk. Devam edecek olan F$ makale dizimde diğer makalelerle görüşmek üzere


Gürcan Serbest

17.10.1985 tarihinde Eskişehir ilinde doğan Gürcan SERBEST. Bilgisayar'la 1992 yılında Commodore 64 ile tanıştı. Profesyonel yazılımcılık yaşamına okumuş olduğu Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar/Yazılım bölümünde başlamıştır. Bir dönem Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Klubü Başkan Yardımcılığında bulundu ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgisayar Destekli Eğitim Biriminde ASP.NET alanında E-Learning konusunda Uygulama Geliştirici olarak görev yapmıştır. 2006 yılında Almanya Hamburg kentindeki Probis Media Solutions?ta LDV kapsamında "Yazılım Mühendisliği alanında güncel uygulamalar" alanında yurtdışı stajını gerçekleştiren Gürcan SERBEST. Porsuk Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı bölümünde eğitim eğitim almış ve halen Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümünde eğitimini sürdürmektedir. Bir çok ulusal ve uluslararası projede çeşitli pozisyonlarda görev alan Gürcan SERBEST başlıca MSAKADEMIK Üniversiteler Arası .NET Proje Yarışması , BTHab
Bu makaleye ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuz