Expression Blend ve SketchFlow

Yazar: Daron Yöndem
Kategori: Silverlight
Eklenme Tarihi: 2.11.2009 04:30:47Bu makalemizde Expression Blend ile beraber gelen SketchFlow proje şablonunda yapabileceklerinizi inceliyoruz.

Neredeyse her tür yazılım projesinde prototip geliştirmek çoğu zaman başvurduğumuz bir süreç oluyor. Bazen bu prototipleri sadece yapacağımız projenin fizibilitesini ölçmek amacı ile geliştirsek de bazen de amacımız müşterimize gelecekte elde edeceği ürünü kabaca göstermek de olabiliyor. İşin en sıkıcı tarafı ise çoğu zaman bu prototiplerin teklif aşamasında kullanılması nedeniyle aslında kuyuya atılan bir taştan farklı olmamaları. Yani prototipiniz karşılığında eğer hedef projeyi teklifiniz ile alamazsanız hiçbir ücret alamayabilirsiniz. Sektörde karşılaşabileceğiniz farklı senaryolara değinmek yerine işin biraz daha teknik kısmına geçip bu süreçlerde işimizi kolaylaştırmak adına neler yapabiliriz ve bu çerçevede Expression Blend bize nasıl yardımcı olabilir sorularına cevap vereceğiz.

Sketchflow

Expression Blend 3 ile beraber SketchFlow denilen bir mekanizma, proje şablonu geliyor. Sketchflow'un amacı prototip geliştirmeyi kolaylaştırmak ve olabildiğince bu süreçlerde müşteri ile interaktif bir sistem sağlamak. Sketchflow projelerini hem WPF hem de Silverlight tarafında kullanabilirsiniz. Her iki altyapıda da aynı şekilde çalışıyor. Hemen Expression Blend ile yeni bir Silverlight Sketchflow projesi yaratalım.


İlk Sketchflow projemizi yaratıyoruz.

Normal bir Blend projesine göre Sketchflow projeleri Blend ile açıldığında ekranda iki farklı bölüm daha oluşacaktır. Bu bölümlerden birinin adı "Map" diğeri ise "Sketchflow Animation" şeklinde. Sketcthflow'un mantığında prototip geliştirmek olduğu için geliştireceğiniz prototip uygulamanın haritası tabi ki çok önemli. Uygulamada hangi sayfalar olacak? Hangi sayfadan hangi sayfaya geçişler yapılacak? gibi tüm soruları harita üzerinde gerekli kontrolleri yarattıkça cevaplamış oluyorsunuz.

Skethflow ile bir prototip geliştirirken tüm projenizin bir haritasını yarattığınızı düşünebilirsiniz. Her ekranınız için haritada bir sayfa yaratmanız gerekiyor. Sayfalara farklı isimler verebilirsiniz. Herhangi bir sayfanın fare ile üzerine geldiğinde yukarıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir menü gözükecektir. Bu menüde en sağdaki düğmeye bastığınızda söz konusu sayfanın harita üzerindeki rengini değiştirebilirsiniz. Böylece harita çok daha anlamlı ve okunaklı olacaktır. Diğer yandan haritadaki sayfaları birbirlerine uygun şekilde bağlayarak haritadınızı tamamlamak da çok önemli. Bunu yapmak için ister sayfaları tek tek yaratıp sonra menülerindeki soldan ikinci düğmeyi kullanarak sayfaları birbirlerine bağlayın ister herhangi bir sayfanın altındaki menüden soldan ilk düğmeyi kullanarak söz konusu sayfaya bağlantılı yeni bir sayfa yaratın, seçim sizin. Son olarak her sayfanın menüsünde soldan üçüncü düğme ise birden çok sayfada kullanılabilecek Component'ler oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu konuyu da ileride detaylıca inceleyeceğiz.

Harita üzerinde yaptığınız her işlem otomatik olarak projenize yansıyacaktır. Harita içerisinde oluşturduğunuz sayfalar aslında projenizdeki ayrı bir XAML olarak saklanacaktır. Bu XAML sayfalarını ayrı ayrı açıp her zamanki gibi Blend içerisinde tasarımınızı yapabilirsiniz.

Tasarım yaparkan kullandığınız stillere dikkat!

Unutmayın ki bir prototip tasarlıyoruz. Prototipte amacımız ürünü müşteriye beğendirmekten öte aslında ileride ne gibi bir ürünle karşılaşacağına dair fikir vermek. Eğer projenin tüm görsel tasarımını da yapmak zorunda kalırsak işimiz ciddi zorlaşabilir. Oysa dediğimiz gibi yapmak istediğimiz şey sadece "nasıl birşey olacak?" kısmını müşteriye göstermek ve görsel detaylara takılmalarını olabildiğince engellemek.

Bunun için Sketchflow projelerinde kullanabileceğiniz özel olarak stillerle değiştirilmiş kontroller bulunuyor. "Asset Library" altında "Styles" tabına göz atarsanız normal projelerde bulunmayan SketchStyles seçeneğini bulacaksınız.


Sketchflow'a özel SketchStyles.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere SketchStyles kontrollerini kullandığımızda zaten kontrollerin tasarımları gereği müşterimize "bu bir konsept tasarımdır" mesajını vermiş oluyoruz. Kimse bu şekilde hazırlanmış bir ekran görüntüsünün tasarımını eleştirmeyecek ve herkes tasarımın konsept olarak geliştirildiğini anlayacaktır. Böylece bir dertten daha kurtularak prototipimizi geliştirmeye devam edebiliriz.

Navigasyon

Ekranlarınızı tek tek tasarladıkça ekranlar arası geçişlerin de nasıl yapılabileceği önem kazanacaktır. Bir prototip ürettiğimize göre kod ile sayfalar arası geçiş yapacak değiliz. Konunun çok daha basit bir çözümü olsa gerek. Herhangi bir kontrol üzerine ekranda sağ fare tuşu ile tıklarsanız karşınıza gelen menünün en altında Navigate komutunu bulabilirsiniz.


Navigasyonun kolay yolu.

Gördüğünüz gibi içerisinde olduğumuz Giris sayfasında gidebileceğimiz tüm seçenekler Navigate To menüsünde bulunuyor. Şu an için uygulamamızın haritasında Giris sayfası ile Sonuc sayfası birbiri ile ilişkilendirimiş değil. Yine de Navigate To menüsünden eğer Sonuc sayfasını seçerseniz uygulama haritanız da bu bilgiye göre yenilenecek ve Giris ile Sonuc sayfaları birbiri ile ilişkilendirilecektir.

Not: SketchFlow projelerinde Blend Behavior'larını kullanabilirsiniz. Bu şekilde çok daha zengin işlevsellikteki prototipleri tek satır bile kod yazmadan yaratabilirsiniz.

Animasyonlar?

SketchFlow projelerinizde isterseniz StoryBoard'lar kullanabilirsiniz fakat genelde prototip üretirken çok kompleks animasyonlar yerine genel anlamda ekranla ilgili animasyonları üretmek daha mantıklı olacaktır. Örneğin ekrandaki bir menü gözüküp kaybolacak veya soldan alışveriş sepeti gelecek gibi bir animasyon çok daha anlamlı olabilir. Bu gibi durumlarda StoryBoard'lara kıyasla daha kolay kullanılabilen SketchFlow Animation'larından faydalanabilirsiniz.


SkethFlow animasyonlarında tüm ekranın aslında birer State serisi olarak kaydedildiğini düşünebilirsiniz. Ekranın farklı durumları vardır ve bunlar ayrı ayrı kareler olarak kaydedilerek bu kareler arası geçiş süreleri, ivmeleri vs belirlenir. Sonrasında bu animasyon herhangi bir kontrol tarafından hızlıca tetiklenebilir.


SkethFlow animasyonlarını oynatırken.

Herhangi bir kontrole sağ tıkladıktan sonra gelen menüde "Play SkethFlow Animation" seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenek altında projenizde bulunan animasyonların bir listesi bulunacaktır. İstediğinizi seçerek söz konusu kontrol tarafından animasyonun tetiklenmesini sağlayabilirsiniz.

Prototipi yayınlayalım!

Prototipiniz tamamen hazır olduktan sonra büyük ihtimal ile çalışmanızı müşteriniz ile paylaşmak isteyeceksiniz. Bu gibi bir durumda yardımızda "SketchFlow Player" yetişecek. SketchFlow projelerinin ayrı kenilerine özel player yazılımları var. Bu yazılımlar WPF tarafında ve Silverlight tarafında tamamen aynı gibi gözükse de aslında WPF'te bir EXE olarak Silverlight'ta ise bir web sitesi olarak karşımıza çıkıyorlar. Projenizi bitirdikten sonra Blend içerisinde F5'e basmanız yeterli olacaktır.


SketchFlow Player karşınızda.

Bahsettiğimiz üzere SketchFlow player duruma göre bir Silverlight veya WPF uygulaması olabiliyor. Player içerisinde prototipinizdeki tüm sayfalar gösterilir. Sol üst "Navigate" ekranın sürekli olarak içerisinde bulunan sayfadan hangi sayfalara geçiş yapılabileceği gösterilir. Sol altta ise uygulamanın haritası görülebilir. Tabi ana ekranda ise prototipiniz gösterilir ve herşey tıklanabilir, kullanılabilir durumdadır. İşin en güzel tarafı ise müşteriniz bu player üzerinden projeyi incelerken yorumlar da yapabilir.


Müşteriden gelen yorumlar.

SketchFlow Player içerisinde rahatlıkla müşteriniz "Feedback" ekranını kullanarak doğrudan proje üzerine yorumlarını ekleyebilir. Bu yorumlar sonrasında Export düğmesi ile bir XML'e alınıp Blend içerisinde de açılabiliyor. "Window" menüsünden "Feedback" kısmını ekrana getirdikten sonra müşterinizden gelen XML'i ekleyerek doğrudan projeniz üzerinde görebilirsiniz.


Müşteri yorumları Blend içerisinde.

Müşterim ekran görüntülerini teklifin içinde istiyor!

Biliyorum, bazı müşteriler illa ekran görüntülerini ve prototipi kağıt üzerinde görmek ister. Dokümanlamak isterler. Konumuz müşterinin haklı veya haksız olduğu olmadığına göre biz bu işi nasıl çözeriz ona bakalım. Aslında pek bakacak birşey de yok, çünkü işimiz çok kolay. Prototipiniz bittikten sonra "File" menüsünden "Export to Microsoft Word" komutunu verebilirsiniz.


Projemizin detayları bir Word dokümanında.

Projenizdeki her ekran ayrı birer sayfada ekran görüntüsü ile beraber Word'e aktarılacaktır. Dokümanın ilk sayfasında hem projenizin haritası hem de iç sayfalara dair linkler ve indeks de otomatik olarak hazırlanacaktır. Eh, gönül daha ne ister?

Expression Blend içerisinde SketchFlow hangi amaçla kullanırsanız kullanın müşterilerinizle ilişkinizi kolaylaştıracağı veya bir adım ileriye taşıyacağı kesin.

Hepinize kolay gelsin.


Daron Yöndem

İstanbul Erkek Lisesi?nden 2003 yılında mezun oldu ve DEVELOAD Yazılım ve Tasarım (www.deveload.com) şirketini kurdu. Daron Yöndem şu an Portsmouth Üniversitesi'nde Strategic Business Information Technologies alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor. MCT, MCPD, MCITP, MCTS, MCSD, MCAD, MCDBA, MCP, ACP ve ICSD ünvanlarına sahip olan Daron Yöndem Türkiye'nin ilk Silverlight ve Expression Studio eğitimini Microsoft Türkiye organizasyonu ile verdi. Daron Yöndem'in Microsoft ASP.NET resmi sitesi, Microsoft Coding4fun, yazgelistir.com, PC World Türkiye ve PC Extra Türkiye'de çok sayıda makalesi yayınlanmıştır. En geniş Türkçe kaynak olma özelliği taşıyan Pusula Yayıncılık?tan çıkan ASP.NET AJAX kitabının yazarı Daron Yöndem halihazırda PCnet dergisinde AJAX, Expression Web, Expression Blend, Expression Design ve Silverlight yazıları yazmakta, nedirtv?com WPF/Silverlight ve VB.NET editörlüğü yapmaktadır. Kişisel bloğu http://daron.yondem.com adresi üzerinden İngilizce ve Türkçe makaleler
Bu makaleye ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuz