Erkan GÜZELKÜÇÜK


erkanguzelkucuk@hotmail.com

Erkan GÜZELKÜÇÜK, 2007-2009 Yılları arasındaINETA MEA Grup Liderliği yapmıştır şuan da INETA MEA / DeveloperMania.NetTeknik Lider & Editör görevini üstlenmektedir. Ayrıca Yazgelistir.com ve Yazilimgunlugu.com sitelerinde Yazar, Kariyervideo.com sitesinde ise Eğitmen olarak görev yapmaktadır.

Makaleler

Web.config ile Access Veritabanına Bağlanma

Merhabalar, Bu makalemde Web. config ile Access Veritabanına bağlanma konusuna değineceğim. Bir proje için kollarınızı sıvadığınızda ilk aklınıza gelen şey veritabanıdır. Verileri hangi veritabanında, hangi yöntemle saklayacağım ve nasıl bağlanacağım? Bugün nasıl bağlanacağım sorusuna biraz değinelim.

ASP.Net ve Validation Kontrolleri

Merhabalar, bu makalemde Validation Kontrollerinin kullanımına değineceğim. Bir projenizde veya basit bir iletişim formu hazırladığınızda en çok karşılaşacağınız sorunların başında, formata uygun verilerin girilmemesi ve boş bırakmalar. Bu tür sorunların önüne geçebilmek için satırlarca kod yazarsınız. ASP uygulamaları yapanlar bilirler, bir Textbox etkileşim sayfasına boş geliyor ise o kullanıcıyı geri aynı sayfaya yönlendiririz veya bir uyarı yazısı gösteririz. Fakat bunun bir yolu daha var.

Convert.ToInt32(), Int32.Parse() ve Int32.TryParse() Farklılıkları

Merhabalar, Bu makalemde Convert.ToInt32() , Int32.Parse() ve Int32.TryParse() Farklılıkları’na değineceğim. String tipindeki bir değişkeninizi Integer veri tipine dönüştürürken genelde Convert.ToInt32() Method ve Sınıfını kullanırız. Fakat bu yöntem bazı durumlarda hatalar verecektir. Method ve Sınıflarımızı örneklerle inceleyelim;