Cenk Özdemir


cenkozdemir@gmail.com

Programcılığa C programlama dili ile başlayan Cenk ÖZDEMİR, Visual Basic, PHP, Java gibi farklı diller ile de uygulamalar geliştirmiştir. Uzun süredir .NET Platformunda çalışmalarını sürdüren ÖZDEMİR, özellikle C# programlama dili, Object Oriented Programlama ve .NET Framework mimarisi üzerinde uzmanlaşmıştır.  Kendi geliştirdiği eğitim içeriğiyle Türkiye'nin önde gelen kurumlarından birinde yazılım eğitimleri vermekte olup, çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir. Blog: http://www.cenkozdemir.com

Makaleler

Control Template İpuçları

Makaleler, screencast’ler, webinerler, kitaplar, seminerler, eğitimler. Belli bir uzmanlık alanında bu kadar çok kaynak bulunması, sadece ilk adımlarını atanlar için değil, o alanda çalışan herkes için gerçekten çok büyük bir nimet. Özellikle, üniversite döneminde sınavlara hazırlanırken, çalıştığım konularla ilgili (Endüstri Mühendisliği) internette kaynak araştırması yaptığımda, elle tutulur pek birşey bulamamış olmam beni çok ama çok şaşırtmıştı. Halbuki, konu yazılım olduğunda, en ufak bir alt alt alt başlık hakkında dahi, çok fazla yazı, tartışma, görsel materyal bulabiliyorsunuz. Bunun en büyük sebeplerinden biri belki de, bu dünyada zamanın biraz hızlı işlemesi. Geriye yaslanıp şöyle bir düşünsenize; uygulama geliştirirken kullandığımız kütüphaneler, biricik Framework’ümüz 4.0 sürümüne ulaşmış, veritabanı programcılığının belki de en güçlü ve en modern programlama dili olan C#’ın sağına 4.0 eklenmiş, ailemizin runtime’ı CLR da 4.0 mertebesine yükselenler arasında, hem de daha 10. yaşını bile doldurmadan!

Metadata Sınıfları ve Shared Kodlar

WCF RIA Servislerindeki en sevdiğim noktalardan bir tanesi, veri modelinde yer alan Entity'lere ilişkin bazı işlerin Metadata sınıflarına yıkılabilmesidir. İlk bakıldığında yalnızca bir takım basit validasyonları sağlayan Attribute’ların burada yer alacağı sanılabilir; fakat üretilen Metadata sınıflarında yapılabilecekler sadece bunlar değildir. Bu yazıda konuşacağımız bir başka konu olan Shared kodlar ise, hem istemci hem de sunucu taraflarında, Entity’lere, özelleştirilmiş iş mantıklarının kazandırılmalarına yönelik bir kullanım sağlamaktadır. Dilerseniz konuya geçmeden önce, bu yazıda değineceğimiz başlıklara kısaca bir göz atalım.

MVVM II : Hello World

MVVM serisinin ikinci bölümüyle birlikte konuya hızlı bir şekilde kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bir önceki bölümde MVVM’in ne tür bir mimari desen olduğu, temel bir kaç kuralı, avantajları ve dezavantajları gibi noktalara değinmiştik. Bu bölümde ise, basit bir “Hello World” uygulaması üzerinden View ve ViewModel kavramlarını anlamaya çalışacağız. Ayrıca View ve ViewModel arasındaki çok önemli iki etkileşim olan Notifiable Property ve Command’in nasıl oluşturulduklarını da öğreneceğiz.

MVVM I: Hey, bu da nereden çıktı şimdi?

WPF ve Silverlight’ın arayüz programlaması için oldukça güçlü alternatifler olarak yazılım projelerinde yer almaya başladıkları şu günlerde, geliştirme yapan herkesin çok işine yarayacağını düşündüğüm seriye nihayet bu yazıyla birlikte başlıyoruz. Önümüzde uzun bir yol olacak ve bu uzun yol boyunca MVVM desenini geliştireceğimiz uygulamalar eşliğinde öğrenmeye çalışacağız. Serinin bu ilk yazısında ise, MVVM’in teknik olarak detaylı bir incelemesini yapmak yerine,  konuya kısa bir giriş yapacak ve bazı temel sorulara cevap arayacağız.

SQL Metal Kullanımları

SqlMetal.exe, Windows SDK içerisinde gelen araçlardan birisi olup, LINQ to SQL ORM aracına ilişkin kod ve modeli oluşturmak için kullanılır. Fakat çoğu .NET programcısı, LINQ to SQL’de entity sınıflarının oluşturulmasında çoğunlukla, projeye eklenen LINQ to SQL Classes'ın dizayn ekranını kullanılıyor olduğundan, SqlMetal aracı biraz gözardı edilmiştir.

Dinamik Sorgu Çalıştıran Prosedürlerin Veri Modeline Dahil Edilmeleri

ADO.NET Entity Framework’ün ilk adı geçtiği zamanlar, LINQ to SQL üzerine neler getireceği ve biz geliştiricilere ne gibi yararlar sağlayacağı benim için önemli bir merak konusuydu. O günlerin üzerinden çok zaman geçti, EF 4.0 sürümüne ulaştı ve hepimiz, neden Microsoft’un LINQ to SQL aracını “Temel seviyede bir ORM aracı” olarak bırakıp EF üzerine yoğunlaştığını anladık. Geçen zaman içinde LINQ to SQL’de ele alınamayan fakat EF’de çözüm bulmuş birçok senaryoyla karşılaştığımı itiraf etmeliyim ve bu senaryoları zaman zaman Blog üzerinden sizlerle de paylaşmak istiyorum. Bir cümleyle özetleyecek olursak, bu yazımızda, sp_executesql çağrısını içeren Stored Procedure’lerin, veri modeli (EDMX,DBML) içerisinde ele alınma durumlarına göz atacak ve bu noktada LINQ to SQL ile EF arasındaki farklılıklardan birini de ortaya çıkaracağız.

Veri Modelinin Doğru Tasarlanması ve Sağladığı Avantajlar

Gerek LINQ to SQL, gerekse ADO.NET Entity Framework, uygulamaların geliştirilmesinde kullanılırken öncelikle bir veri modeli oluşturulur. Bu veri modeli, LINQ to SQL’de uzantısı .dbml, EF’de ise .edmx olan dosyalardan ve beraberindeki kod dosyalarından ibarettir. Peki veri modelinin tam olarak görevi nedir? Bu soruyla ilk karşılaşıldığında hemen akla şu basit cevap gelir : “Veri modeli sayesinde çalışma anında CRUD operasyonlarında kullanılan SQL komutları üretilebilir.” Hmm, güzel, fakat tek başına yeterli bir ifade gibi görünmüyor. Gerçek şu ki, eğer veri modeli doğru tasarlanırsa, çok önemli faydalar sağlayabilir. Ayrıca esnek bir yazılım geliştirme ortamı yaratılmasında da büyük rol oynar.

Sql Sunucusunda Birden Fazla Üyelik Sistemi Barındırma

Herkese Merhabalar,Bu makalede; bir SQL sunucusunda çok sayıda üyelik sistemini nasıl çalıştıracağımızı, ilgili ayarları nasıl konfigüre etmemiz gerektiğinizi incelemeye çalışacağız.