Canan Gümrükçüoğlu


canangumrukcuoglu@gmail.com

Yazılım dünyasını üniversite yıllarında keşfeden Canan Gümrükçüoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri'nden mezun olduktan sonra NETRON Bilişim Akademisi'nde MCPD eğitimi aldı. Mesleğine aşık olduğunu her fırsatta dile getiren Gümrükçüoğlu özel bir şirkette çalışmakta ve vakit buldukça freelance projelerle kendini geliştirmeye devam etmektedir. Kişisel bloğu; cgumrukcuoglu.wordpress.com'da günlük hayattaki tecrübelerini yazılım bloğu; canangumrukcuoglu.wordpress.com'da da yazılımla ilgili makalelerini paylaşmaktadır.

Makaleler

ASP.net Nitelik(Attribute) Bazlı Veri Doğrulama(Validation)

Önceki çalıştığım işyerinde proje bir web projesiydi. Ama ben web kısmından çok veri erişim ve modelleme tarafındaydım. Proje yöneticimiz kullandığımız nesnelerin özelliklerinin (property) kısıtlarının (zorunlu alan, karakter uzunluğu vs.) kod tarafında verilerek bunların web sayfalarına taşınmasını istedi. Aslında bu noktada daha önceden standart kullandığımız Asp.net validasyon kontrolleri var. Ama ekrana atılan her kontrole karşılık hata mesajı değerini oluşturmalı ve bir özellik için birden fazla kontrol yapmak istediğimizde ekrana birden fazla validation kontrolü kullanmak durumundayız. Küçük bir proje yapıyorsak bu işimizi görebilir. Ancak daha büyük projelerde daha profesyonel bir yöntem bulmak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. (En azından proje yöneticim bu bakış açısını bana kazandırdıktan sonra :))

Asp.Net PopupMessageBox

Web projeleri yaparken hepimizin aklından şu masaüstü uygulamalarındaki MessageBox keşke web’de de olsa diye geçmiştir. Özellikle benim gibi web projelerinden ve javascript gibi bir can simidinden uzak olanlar. İşte yine böyle düşündüğüm bir gün Burak Hoca’nın paylaştığı A Customize MessageBox, ConfirmBox and FrameBox Control for ASP.NET adlı makaleyi görünce işte aradığım işey dedim. Ancak makaledeki kodları uygularken Ajax Control Toolkit versiyonu yüzünden hata aldım (Makalede kullanılan versiyon 3.0, ben projede 3.5 kullanıyorum.) ve iş başa düştü diyerek bir User Control yazmaya başladım.