Azure Services Developer Portalı Tanıyalım.

Yazar: Gürcan Serbest
Kategori: .NET Framework
Eklenme Tarihi: 11.2.2009 09:50:58Bu makalemizde Azure Services Developer Portalı tanıyor olacağız.

Azure Üzerine Uygulama Geliştirme – 2 Azure Services Platformu Tanımak

Bir önceki makalemizde Azure ve Cloud Computing kavramlarına değinmiş. Azure üzerinde çalışabilmek için Microsoft Connect 'ten temin edilecek davet koduyla birlikte Azure üzerinde uygulama geliştirmeye başlayacağımızı söylemiştik. Bu makaleyi okuyanların davet kodlarının geldiğini tahmin ederek Azure Services Platformu tanıtmak istiyorum.

Azure Services Platform'a erişim ve tanımak;

Azure Services Platform için Azure'nin can damarı diyebiliriz. Azure Services Platformu ilk önce detaylıca tanımanın ve hangi alanın ne amaçlı kullanılması gerektiğinden temel olarak bahsetmenin yararlı olacağını düşünüyorum. Azure Services Platform'a www.azure.com 'dan ulaştığımızda ekteki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz.Azure Services Platform'dan bahsetmişken davet koduyla üye olunan platform'da sizlere 200 GB alan ve onayınıza göre proje yaratma yetkiniz olduğunu söylemeliyim. SQL Servisleri ve. NET Servisleri içinde ayrı bir başvuru gerektiğini hatırlatmış olalım.

Azure Services Platform'a tahmin edeceğiniz üzere sağ üst köşedeki Sign In tuşundan erişerek ulaşıyoruz. Sign In tuşundan girişimizi yaptıktan sonra aşağıdaki Platform sayfası karşımızı çıkacak. Eğer davet kodumuz yoksa erişimimize izin vermeyecektir.

Azure Services Developer Portal'da gördüğümüz üzere Summary, Analytics, Account ve Help menüleri bulunmakta ayrıca projelerimizi yaratıp yarattığımız projeleri izleyebilmemiz için sol kenarda All Projects alanını görmektesiniz. Proje yaratmadan önce projelerimizi yarattığımızda hangi ekranları ne amaçla kullanacağımızı bilmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Analytics ;

Analytics sayfası projelerimizin saatlik, günlük, haftalık network ve depolama kullanım alanlarını izlememize yarıyor.

Account ;

Bu sayfanın projelerimizde önemli rol oynadığına inanarak bu ekranı detayına inerek anlatmak istiyorum.Bu sayfada yukarıda gördüğünüz gibi iki adet sekmemiz mevcut. Bu sekmeler Manage My Tokens ve Manage My Windows Live Alerts ;

Manage My Tokens ;

Manage My Token özelliği Azure projelerinizi yarattığınızda eğer belirli kişilerin belirli yetkilerle projenizi görmesini ve kullanmasını istiyorsanız bizlere önemli bir özellik sunuyor. Size projeleriniz için genel başlıklarda bazı tokenlar sunuyor ve siz bu tokenlarınızı projelerinize dâhil ederek projelerinizi istediğiniz kişilerin görmesini sağlayabiliyorsunuz. Azure Projelerinde Token Kullanımı adlı makalemizde Token kullanımına detaylıca değiniyor olacağız.

Azure sizin yetkilerinize göre sizlere

  • Live Services: Public APIs
  • Stroge Accounts
  • Hosted Services
  • Hosted Deployments
  • Hosted Deployment Instances

Başlıkları altında otomatik oluşturulmuş tokenlar sunuyor. İstenirse tokenlara kullanıcı tarafında yenileri eklenebiliyor.

Manage My Windows Live Alerts;

Manage My Windows Live Alerts seçeneği Live Messenger servisini kullanan kullanıcılar için oluşturulmuş bir servis fakat azure 'da bu servisi destekleyerek.

  • Kritik Uygulama Uyarıları
  • Haber Bültenleri
  • Portal Güncellemeleri

Başlıkları altında sizi Windows Live Messenger kullandığınız süreçler içinde sadece msn'inizin başında oturarak yeni bir güncelleme geldiğinde alışık olduğumuz arkadaşlarımızın çevrimiçi olduğunda açılan msn yukarı açılır kutusunda bilgileri getiriyor.

Azure üzerinde projemizi yaratalım ;

Sıra geldi azure üzerinde projemizi yaratmaya azure üzerinde öncelikle butonundan basıldığında karşımıza alttaki ibarelerin bulunduğu bir alan çıkması gerekiyor. Kenardaki 2 project(s) remaining ibareleri kaç tane daha konu hakkında proje yaratabileceğinizi gösteriyor.

Ben sizler için örnek bir Hosted servisin nasıl yaratılacağını göstererek makalemi tamamlayacağım. Bir sonraki makalemizde Hosted Servis üzerine projemizi upload ederek sistemin nasıl çalıştığını sizlerle paylaşıyor olacağım.

Yukarıda göreceğiniz üzere Hosted servis'i seçtiğimizde bir Create a Project formu karşımıza çıkıyor olacak. Next tuşuna bastığımıza Azure bizim için projemizi hazırlıyor olacak.

Peki nasıl hazırlıyor ?

Project Label'ımızı ve Description değerlerimizi girip next dediğimizde Hosted Service yaratma ekranı karşımıza gerekiyor. Hosted Servis'imizi çalıştıracağımız adresi bizlere soruyor olacak.

Buraya benzeri olmayan bir değer giriyoruz. Eğer bir başkası bu ismi kullanıyorsa sizin kullanmanıza izin vermeyecektir. Bu yüzden Create demeden önce alınabilirliğini Check Availability butonundan alınabilir olduğunu doğrulamak gerekiyor.

Eğer istediğimiz Service Name is avaible'sa Create diyebiliriz.

Create butonu ile projemizi yarattıktan sonra artık her şey azure üzerinde çalışmak için hazır. Projemize Create dedikten sonra karşımıza projemizin detay bilgilerini getirecektir.Bu ekranda gördüğünüz üzer projemize özgü bazı değerler üretti bu değerler proje geliştirirken çok önemli özellik yer tutuyor. Bu alandaki en önemli iki değerin Application ID ve Secret Key olduğunu söylemeliyim.

Azure bulutunda sizin yaratıp publish ettiğiniz projelerde bulutta azure'un doğru yere bakması ve çalıştırması için en önemli iki etmen bu değerler.

Bu makalemizde Azure Services Developer Portal'ı tanıma fırsatını bulduğumuza inanıyorum. Bir sonraki projemizde Projemizi yaratıp nasıl publish edeceğimizi anlatıyor olacağım. Umarım herkese faydalı olmuştur.

Gürcan SERBEST | www.gurcanserbest.com | mail@gurcanserbest.com


Gürcan Serbest

17.10.1985 tarihinde Eskişehir ilinde doğan Gürcan SERBEST. Bilgisayar'la 1992 yılında Commodore 64 ile tanıştı. Profesyonel yazılımcılık yaşamına okumuş olduğu Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar/Yazılım bölümünde başlamıştır. Bir dönem Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Klubü Başkan Yardımcılığında bulundu ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgisayar Destekli Eğitim Biriminde ASP.NET alanında E-Learning konusunda Uygulama Geliştirici olarak görev yapmıştır. 2006 yılında Almanya Hamburg kentindeki Probis Media Solutions?ta LDV kapsamında "Yazılım Mühendisliği alanında güncel uygulamalar" alanında yurtdışı stajını gerçekleştiren Gürcan SERBEST. Porsuk Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı bölümünde eğitim eğitim almış ve halen Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümünde eğitimini sürdürmektedir. Bir çok ulusal ve uluslararası projede çeşitli pozisyonlarda görev alan Gürcan SERBEST başlıca MSAKADEMIK Üniversiteler Arası .NET Proje Yarışması , BTHab
Bu makaleye ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuz