Son Eklenen Makaleler

Windows Phone Panorama Page Kullanımı

Bu yazımızda, Windows Phone Panorama kontrolünü inceleyeceğiz. Panorama kontrolü, arkaplanda yer alan panoramik bir görsel üzerinde birden fazla sayfa görünümü barındırabilir. Her bir sayfa içeriği birbirinden farklı tasarımda olabilir, farklı nesneler barındırabilir ve veri görüntüleyebilir. Parmak ile yatay düzlemde sağa ya da sola yapılan harek...

bit.ly API ile URL Kısaltma

Bu makalemizde gün geçtikçe daha yoğun bir şekilde kullandığımız Sosyal Medya'nın bir parçası olan URL Shortener konusundan söz edeceğiz. Bu servisler daha çok karakter kısıtlaması olan sitelerde kullanılıyor. (Twitter, Facebook vs..)

Bu makalemizde gün geçtikçe daha yoğun bir şekilde kullandığımız Sosyal Medya'nın bir parçası olan URL Shortener konusundan söz edeceğiz. Bu servisler daha çok karakter kısıtlaması olan sitelerde kullanılıyor. (Twitter, Facebook vs..)Bilindiği gibi bit.ly sitesi bu işi ilk başlatanlardan ve en çok kullanılanlardandır. Son olarak Google'da bir servis (goo.gl - Google UL Shortener) sunmaya başladı. ...

ASP.Net ile PDF Dosya Oluşturmak

Bu makalemizde ASP.Net ile PDF dosya oluşturmadan söz edeceğiz. PDF dosyasının oluşturulması ve düzenlenmesi için açık kaynak kodlu iTextSharp sınıfını kullanacağız.

Bu makalemizde ASP.Net ile PDF dosya oluşturmadan söz edeceğiz. PDF dosyasının oluşturulması ve düzenlenmesi için açık kaynak kodlu iTextSharp sınıfını kullanacağız. Aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.http://sourceforge.net/projects/itextsharp/Öncelikle temel olarak basit bir örnek oluşturacağız, sonrasında her nesne için detaylı kullanımları göreceğiz. //Document class'ı temel PDF dosyamı...

ASP.net Nitelik(Attribute) Bazlı Veri Doğrulama(Validation)

Önceki çalıştığım işyerinde proje bir web projesiydi. Ama ben web kısmından çok veri erişim ve modelleme tarafındaydım. Proje yöneticimiz kullandığımız nesnelerin özelliklerinin (property) kısıtlarının (zorunlu alan, karakter uzunluğu vs.) kod tarafında verilerek bunların web sayfalarına taşınmasını istedi. Aslında bu noktada daha önceden standart kullandığımız Asp.net validasyon kontrolleri var. Ama ekrana atılan her kontrole karşılık hata mesajı değerini oluşturmalı ve bir özellik için birden fazla kontrol yapmak istediğimizde ekrana birden fazla validation kontrolü kullanmak durumundayız. Küçük bir proje yapıyorsak bu işimizi görebilir. Ancak daha büyük projelerde daha profesyonel bir yöntem bulmak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. (En azından proje yöneticim bu bakış açısını bana kazandırdıktan sonra :))

Önceki çalıştığım işyerinde proje bir web projesiydi. Ama ben web kısmından çok veri erişim ve modelleme tarafındaydım. Proje yöneticimiz kullandığımız nesnelerin özelliklerinin (property) kısıtlarının (zorunlu alan, karakter uzunluğu vs.) kod tarafında verilerek bunların web sayfalarına taşınmasını istedi. Aslında bu noktada daha önceden standart kullandığımız Asp.net validasyon kontrolleri var. ...

Asp.Net PopupMessageBox

Web projeleri yaparken hepimizin aklından şu masaüstü uygulamalarındaki MessageBox keşke web’de de olsa diye geçmiştir. Özellikle benim gibi web projelerinden ve javascript gibi bir can simidinden uzak olanlar. İşte yine böyle düşündüğüm bir gün Burak Hoca’nın paylaştığı A Customize MessageBox, ConfirmBox and FrameBox Control for ASP.NET adlı makaleyi görünce işte aradığım işey dedim. Ancak makaledeki kodları uygularken Ajax Control Toolkit versiyonu yüzünden hata aldım (Makalede kullanılan versiyon 3.0, ben projede 3.5 kullanıyorum.) ve iş başa düştü diyerek bir User Control yazmaya başladım.

Web projeleri yaparken hepimizin aklından şu masaüstü uygulamalarındaki MessageBox keşke web’de de olsa diye geçmiştir. Özellikle benim gibi web projelerinden ve javascript gibi bir can simidinden uzak olanlar. İşte yine böyle düşündüğüm bir gün Burak Hoca’nın paylaştığı A Customize MessageBox, ConfirmBox and FrameBox Control for ASP.NET adlı makaleyi görünce işte aradığım işey dedim. Ancak makale...

SonHaberler & Duyurular

WebMatrix 2 Beta Yeni Özellikleri İle Karşınızda

WebMatrix, oldukça kompleks İçerik Yönetim Sistemi (CMS) , Blog siteleri ve E-commerce siteleri geliştirme işini sitenin kendisinin hazırlanamsı, veri tabanı ve web sunucusu ayarlarının kurulu ve hazırlanması dahil pek işi kolaylaştıran yapısı ile adını duyurdu. Bugün ise uzunca bir süredir beğenilerek kullanılan ve gelecek için büyük umutlar vaadeden Webmatrix’ in 2. Sürümünün Beta verisyonu ve gelen özellikler ile karşınızdayız.

İşte WebMatrix 2 ile gelen Yeni Özellikler:

 • Uzaktan Erişim ve Düzeltme (Remote Site Access)
 • Yayınlanan Web Uygulamalarını Yüklemek
 • .NET and PHP Intellisense ve HTML5, CSS ve Jquery kolay kodlama seçenekleri
 • CSS renk seçicisi
 • PHP dökümantasyon bağlantıları
 • Zengin Uygulama Genişletebilirliği
 • Entegre Öğrenim İçeriği
 • Geliştirilmiş Veritabanı Yönetimi Kullanıcı Deneyimi

Yeni özellikleri ve geliştirmeleri incelemeyi unutmayın ve hiç olmadığı kadar hızlı sayfaları oluşturmayı WebMatrix ile tecrübe edin. WebMatrix 2 Beta’yı hemen indirin.

WebMatrix 2 Beta ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Ankara ve İstanbul’da düzenlediğimiz Web Camp’lere davetlisiniz!

 

13 Aralık 2011’de Ankara ve 19 Aralık 2011’de Istanbul ofisimizde saat 09:00’da Web Camp’lerimiz başlıyor.

Web Camp Nedir?
Web Camp’ler pek çok web geliştirme teknolojisi ile tanışacağınız, sadece web geliştiricileri için düzenlenmiş ücretsiz etkinliklerdir. İşin uzmanlarından, en hızlı ve doğru geliştirme çözümlerini interaktif bir ortamda öğrenmenizi ve etkinlikte web sitenizi geliştirerek yayınlamanızı hedeflemektedir.

Eğitmen Kim?
Her iki Webcamp de Microsoft Regional Director Daron Yöndem tarafından gerçekleştirilecektir.

Nasıl Kayıt Olacağım?
Kayıt olmak çok kolay! Aşağıda yeralan linklere tıklayarak hızlıca kaydınızı olabilirsiniz!

13 Aralık 2011 Ankara Web Camp’e kayıt olmak için tıklayın.

19 Aralık 2011Istanbul Web Camp’e kayıt olmak için tıklayın.


Katılım ücretsizdir, ancak yerimiz oldukça sınırlı. Hemen kayıt olarak yerinizi ayırın!

Peki, Ne Öğreneceğim?
Bu Web Camp‘te, interaktif, yüksek erişilebilirliliğe sahip ve profesyonel görünümlü web sitelerini aralarında ASP.NET, MVC3, Razor, HTML5/CSS3/JavaScript, WebMatrix ve Visual Studio 2010 Web Express’in de bulunduğu Microsoft web araç ve platformlarını kullanarak çözümü nasıl geliştireceğinizi ve nasıl yayınlayacağınızı başlangıçtan bitiş anına kadar öğreniyor olacaksınız.

Web Camp içeriğinde bulunan konu başlıklarından bazıları:

 • HTML5, ASP.NET, Visual Studio 2010 Web Express
 • Azure ve MVC
 • WebMatrix v2
 • NuGet bileşenleri
 • Internet Explorer (Site Pinning, Uyarılar, Jump List özelliği, Media Player dahil etmek)
 • Web API Oluşturma
 • Windows Phone Uygulamasından Web API oluşturmak
 • WRE ve Site yayınlama

Yanımda Ne Getirmeliyim?
Eğer Web Camp boyunca gerçekleştirilecek ve web sitenizi hemen orada geliştirme fırsatını kaçırmak istemiyorsanız yanınızda Dizüstü bilgisayarınızı getirmenizi ve Web Camps Training Kit'i önceden yüklemenizi rica ediyoruz.

8 Haziran 2011 Yazgeliştir ZirvesiYazgeliştir etkinliklerinden Yazgeliştir Zirve'nin ikincisi 8 Haziran Çarşamba günü Microsoft İstanbul ofisinde gerçekleştirilecek. Etkinlikte Microsoft Regional Director (RD), Microsoft Most Valuable Professional (MVP) ve Yazgeliştir editörleri konuşmacı olacak. Microsoft’un çeşitli yazılım geliştirme ürün ve araçları ile ilgili seminerlere katılabilir, Windows Phone 7, Windows Embedded, Windows Azure gibi tüm dünyanın yakından takip ettiği konuları ve son bir sene içinde Microsoft teknolojilerinde olan yenilikleri konunun uzmanlarından öğrenebilirsiniz. Etkinlikte aynı zamanda Yazgeliştir editörleri ile bir araya gelip kendilerine danışmak istediğiniz konularda sorular sorabilirsiniz. Etkinlik ile ilgili detaylı bilgiye zirve.yazgelistir.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Zirveye 1 Haziran'da kayıt olabilirsiniz.

ASP.NET MVC 3


ASP.NET 4 üzerine kurulmuş olan MVC Framework 3. versiyonu ile karşımızda. Download için buraya tıklayın.